دامپروری صفاری

دامپروری صفاری

agricultural

پروژه: مجتمع کشاورزی و دامپروری صالحی- صفاری واقع در شهرستان پیشوا با 800 راس گاو شیری
سال اجرا: 93-96
کشت: ذرت علوفه ای
سطح زیر کشت: 300 هکتار
روش آبیاری قبلی: غرقابی و بارانی
روش آبیاری: قطره ای/نوار تیپ
کشت و صنعت مذکور به عنوان یکی از شناخته شده ترین مجموعه  های فعال در منطقه پیشوای ورامین می باشد. با بروز خشکسالی و به تبع آن کم آبی و شروع بادهای خشک، سیستم آبیاری بارانی مجموعه دیگر کارآیی لازم را نداشته و کار فرما پس از آشنایی با سیستم های آبیاری نوین(قطره ای) اقدام به همکاری با مجموعه پلی ران اتصال و تغییر سیستم آبیاری نموده است. پس از این به روز رسانی، تغییر چشم گیری در راندمان آب مصرفی حاصل گردید این تغییر در جدول ذیل با مقایسه مقدار آب مصرفی و مقدار برداشت محصول در دو روش قطره  ای و بارانی آمده است.

روش آبیاری

مصرف آب(m3/h)

عملکرد تر (kg/h)

عملکرد خشک (kg/h)

ضریب کارآیی مصرف آب ( kg/m3)

قطره­ای

4800

75000

22500

4/6

 

بارانی

7200

440000

11440

1/6

 

 
دو سایز نوار آبیاری پلاکدار در این پروژه استفاده شده است،
سایز 16 میلی متر در سطح 70 هکتار و سایز 22 میلی متر در سطح 230 هکتار.
استفاده از نوار های آبیاری پلاکدار پلی ران علاوه بر تاثیر در کاهش آب مصرفی، با امکان استفاده در متراژ بالا این قابلیت را به بهره بردار میدهد که با کاهش هزینه های جانبی طرح ( لوله های فشار قوی آبرسان) تا حد بسیار بالایی صرفه جویی اقتصادی داشته باشد.
نوار آبیاری پلاکدار قطر 16میلی متر این پروژه تا طول 150 متر و قطر22 میلی متر تا طول 250 متر مورد بهره برداری قرار گرفته و گستره ای 500 متری جهت عملیات کاشت، داشت و برداشت با استفاده از ماشین آلات در اختیار کارفرما قرار می دهد.
استفاده از نوار های آبیاری پلاک دار پلی ران سبب ایجاد یکنواختی آبدهی در طول های بالا شده و همچنین امکان کود دهی و سم دهی سیستماتیک را برای بهره بردار به وجود آورده است که از علل اصلی افزایش کارایی مصرف آب و همچنین افزایش برداشت محصول در این طرح شده است تا آن جا که این مزرعه به عنوان مزرعه نمونه سال معرفی، بازدید و تحسین وزرای نیرو و جهاد کشاورزی از طرح را در پی داشته است.